Dobrovoľné nemocenské poistenie

Autor: Eva Fulajtárová | 20.2.2011 o 19:09 | (upravené 20.2.2011 o 19:17) Karma článku: 2,66 | Prečítané:  822x

  Tak, ako pán Lendacký rád by žaloval skupinu ľudí z NR SR, t.j. poslancov za nesplnenie predvolebných sľubov, rada by som sa tiež obrátila na súd - a hneď až na ten Najvyšší, či Ústavný. Asi na to nemám kompetencie, takže aspoň takto formou diskusie.  Chcela by som žalovať našu Vládu SR, že množstvo ľudí pripravila o financie - bez náhrady. Útechou mi je iba presviedčanie okolia, že časom táto krivda vyjde na povrch, ktosi časom uzná, že boli porušené naše ľudské, či občianske práva a budeme možno nejak odškodnení. Veď odškodnenie po rokoch sa v našom štáte stáva bežným javom a je istým folklórom života  „človeka slovenského". Naposledy bolo veľké boom okolo odškodnenia postihnutých za neprávoplatné vyvlastnenie pôdy kvôli štátnemu záujmu - stavba diaľnic.  

Pán prezident podpisuje zákony ... ktoré z nich?Pán prezident podpisuje zákony ... ktoré z nich?

 

Dobrovoľné nemocenské poistenie - istá dávka zábezpeky pre človeka, ktorému zákonnou formou bolo roky niečo dovolené a zrazu, zrazu je to preč. Zákon nepustí! V poriadku, beriem na vedomie právomoc nášho parlamentu prijímať zákony. Ale v tomto prípade sa akosi sekli. Vraj v SPo nie sú peniaze nazvyš a človek slovenský, tvor vynachádzavý, vie zo všetkého vyťažiť maximum. Čo už, na Slovensku je to tak! Ale ... keď začnem uvažovať reálne, s logikou financmajstra, čosi mi nesedí.

Všetci vieme, že do systému je potrebné najskôr niečo vložiť, a potom čerpať. V poriadku, bez toho to nejde. Až na pár prípadov PN-ka hneď po nástupe do roboty a vylácaná častokrát aj niekoľko mesiacov. Človek si musel najskôr do systému NP vložiť takmer 9-mesačný vklad a potom, potom ak sa čosi prihodí, nech sa má tak, ako sám o sebe rozhodol. Trochu lepšie, ako iní. DNP bolo v minulosti prístupné každému, bez ohľadu veku, sociálneho postavenia a aj tým, ktorí nikdy nepracovali. (A asi ani tak skoro nebudú!!!) A potom, zmena. Vylúčili z danej skupiny ľudí, ktorí sú zo sociálneho systému už zaopatrení, takže právo na ďalšie sociálne benefity nemajú. Ľudia s tzv. plným invalidným dôchodkom, starobní dôchodcovia, a ... to je všetko. Prečo toľko kriku? Áno, títo ľudia vraj sú najviac chorí a už  len skutočnosť, že sú poberateľom ID je diagnózou, na ktorú sa môže maródiť donekonečna, resp. celý rok. Aj to by som brala,  logicky sa to dá vysvetliť. Ale prečo táto možnosť bola odoprená starobným dôchodcom? Je poberanie starobného dôchodku diagnózou? Alebo starobní dôchodcovia sú všetci na tom tak zle, že tento systém najviac využívali? Nie som si istá? A čo takí, čo si toto DNP platili niekoľko rokov predtým a 1.1. t.r. odišli do starobného dôchodku? Podotýkam, že mnohí z nich počas týchto rokov zo systému v rámci NP ani od zamestnávateľa, ani ako zamestnanci, a následne teda aj ako DNP nečerpali čo len korunu, ev. euro? Je to spravodlivé, resp. aj takto možno vnímať solidárnosť?

Kto najviac zneužíva tento druh NP, resp. pripoistenia? Vraj sú to najmä mladé dievčatá, študentky, ktoré si takto dopomôžu ku krásnej sume počas materskej  a to hovorím o sume, ktorú zamestnaná žena len tak ľahko zárobkom nedosiahne. Potom je to ďalšia skupina ľudí, ktorí sú roky evidovaní na úrade práce, ako dlhodobo nezamestnaní, a po dohode s p. lekárom dokážu vyžiť z nemocenských dávok pohodlne celé mesiace. Nielenže sa počas  poberania dávok zo systému odčerpáva veľké množstvo financií,  kým  človek je PN tak ani neprispieva, a systém je o platby chudobnejší. Mňa by zaujímalo,  komu sa vyplatilo viac. Dôchodcom, teda povedzme spolu aj s tými invalidnými, alebo dlhodobo nezamestaným,  ktorí si z tohto príjmu urobili hotový biznis? Medzi ním a lekárom. Veď to bolo neraz medializované, takže asi nepreháňam.

Keďže pracujem s ľuďmi zdravotne postihnutými a v rámci vzdelávania zo sociálnej oblasti som im neraz navrhla aj túto možnosť vylepšenia si ich finančnej situácie. Na veľké prekvapenie o danej možnosti nevedeli. Nikto z lekárov, ani zo sociálnych pracovníkov im to nepovedal, a ... poväčšinou to odmietli. Vraj načo, majú svoj dôchodok a aj tých pár eur navyše kdesi ukladať, je pre nich finančnou záťažou.

Ľudia, ktorí ešte prednedávnom kvôli svojmu zlému zdravotnému stavu boli dlhodobo hospitalizovaní a ešte dlhšie PN, hovorím o ľuďoch zamestnaných, začali uvažovať. Celkom reálne o tom uvažovali, keď zistili, že ich zdravotný stav sa bude onedlho musieť posúdiť a hrozí im invalidita. Rozprávali sme sa o tom dosť dlho, zvažovali všetky pre a proti a ... v začiatkom minulého roku sa do systému prihlásili. Počas PN-ky poctivo platili dané predpísané odvody, a keď konečne uverili, že možno do budúcnosti sa im tieto euráče vrátia a tak rodine splatia dlh, koniec. Skôr ako im bola priznaná plná invalidita, vláda im prekazila možnosť v tejto aktivite pokračovať ďalej, a to bez náhrady.

Rada by som videla bilanciu SPo DNP po roku. Nebudú jej na strane príjmov chýbať príjmy do platiteľov DNP? Aká bude bilancia MD a DAL? Naplní príjem od tých, ktorí zostali, im neskoršie vyplácané dávky. Mne sa zdá, že rozhodnutie Vlády SR, resp. tých, ktorí tento zákon „spískali",  sa časom minie účinku.  Vylúčili z neho dve veľké skupiny ľudí, ktorí vraj majú svoj príjem, takže načo odčerpávať dávky 2x. Ale ... je možné sa k DNP prihlásiť už od veku 16-násť rokov a tých mladých, nezamestnaných (a  následne 17-násťročných mamičiek) tiež nemáme u nás až tak málo, nie sú iba ojedinelým  zjavom.

 

Takže, čo nám kompetentní odkážu?

 

Je to spravodlivé, alebo majú ľudia právo žiadať od štátu náhradu, odškodné? Ak štát kedysi chcel odškodniť tých, ktorí dali svoje peniaze do nebankoviek s tým, že im odpočíta spotrebovanú sumu, prečo tak neurobí aj u tejto skupiny ľudí? Myslím si, že je dosť takých, ktorí do systému roky dávali a nemuseli (na rozdiel, keď je človek zamestnaný, tak musí prispievať do fondov), tak prečo teraz majú o tieto financie prísť? Ak sa niekto odvoláva na solidárnosť, že PN-ka bola vyplácaná iným, tak to nesedí. Z mojich príjmov inému? A prečo? Veď ja som sa na tomto poistení podieľal dobrovoľne a keď vláda rozhodla o okamžitom zrušení , bez výpovednej lehoty, tak potom nech nás odškodní.

Nechcem tvrdiť, že keď pán Lendacký, chce žalovať poslancov za nesplnenie a neplnenie predvolebných sľubov, nemá pravdu. Ak bude treba, podporím ho a pôjdem spolu s ním podať žalobu aj ja. Ale kde sa obrátiť a na koho, aby vláda, resp. Slovenská republika odškodnila, trebárs aj pomerovo k čerpaniu daných zdrojov, tých, ktorí roky prispievali do sociálnej poisťovne typom DNP a dnes sú bez náhrady z tohto poistenia proti svojej vôli vylúčení.?

Táto moja úvaha nie je iba téma na „dlhé zimné večery" a nechcem, aby sa stratila v nenávratnom množstve iných. Naozaj by som veľmi rada chcela vedieť, len neviem koho osloviť, či štát neporušil niektoré z ustanovení a mohol tak konať bez toho, že by uvažoval o nejakom odškodnení. Stále mi vychádza, že od týchto ľudí platba DNP bola istým bonusom pre SPo, lebo nemala na tieto platby právny nárok. Že si poisťovňa stanovila kritéria výplaty dávok NP tak, ako boli vyplácané a komu boli vyplácané,  bolo to jej rozhodnutie, nie toho, kto platil. Ale pri zmene pravidiel, malo by dôjsť aj k akémusi vyrovnaniu.

Určite by som rada počula názor kompetentných. Nie odpoveď, či  NR SR mohla takto rozhodnúť? Mohla! Ale možno aj odpoveď zo strany pána prezidenta, prečo tento zákon podpísal. Prečo? Prečo ho nezaujímalo, že sa tak deje náhle, bez varovania ,teda výpovednej lehoty a bez akéhokoľvek odškodnenia. Zrejme sa báli, že by ju ľudia húfne využili.  Prečo?

Netvrdím, že je to práve môj prípad, ale predsa život nie je iba o mne a rada by som zastupovala tú veľkú masu ľudí, ktorí sú takto  postihnutí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?